2009 Annual Report of Donors: Barristers


$1,000 - $2,499 Donors by Law Class Year

1948
Norman C. Frost, BA'43
1949
Cecil D. Branstetter
Robert E. Cooper and Catherine K. Cooper
Peter W. Hampton
1950
Maclin P. Davis Jr., BA'47
1951
Jerry C. Colley
1952
Douglas M. Fisher, BA'50, and Julie Fisher
1953
F. Clay Bailey Jr.
1954
John S. Beasley II, BA'52, and Allison T. Beasley, BA'55
1955
Harris A. Gilbert
1956
Benjamin C. Cubbage Jr., BA'50, and Dolores T. Cubbage
Vaden M. Lackey Jr., and Nancy D. Lackey, BA'52
Hugh J. Morgan Jr., and Ann W. Morgan, BA'52
Kent Sandidge III, BA'52
Thomas J. Trimble
1957
George E. Barrett
Elmer L. Cooke
James S. Gilliland, BA'55, and Lucia Flowers Gilliland, BA'59
Arnold S. Schickler, BA'55
1958
Ronald M. Harkavy, BA'56, and Iris Kay Harkavy
1959
George Barry Bertram, BA'57
Richard D. Bird, BA'54
Fred Graham
David E. Nelson Jr.
Kenneth L. Roberts, BA'54, and Delphine Sloan Roberts
1960
John B. Maxwell Jr. and Jo Hall Maxwell
Gilbert S. Merritt Jr.
1961
Joel W. Richardson Jr., BA'56
1962
Charles M. Corn
Harvey Wingo, MA'60, and Carolyn Harwood Wingo, MAT'60
1963
Vincent K. Hubbard, BA'60
William H. Lassiter Jr., BA'60
1964
Robert W. Ashton
Ray B. Buckberry Jr.
E. Ralph Cotham IV, BA'62
Jack R. Hlustik
1966
Jeff Carr and Anne O. Carr
Thomas O. Helton
1967
James H. Cheek III
George V. Crawford Jr., BA'62
William A. Fenwick and Elwanda Decker Fenwick
William D. Kirkland
John R. MacLean
R. Larson Mick and Diana Mick, BSN'67
Thomas W. Moore
Charles J. Pitman
Wm. Bradford Reynolds
Fred Thompson
1968
John G. Corlew
Steven Warner Golann and Jan Fullgraf Golann
1969
Timothy B. Barnard
J. Thomas Caskey
Fred Collins and Mary Moore Collins
J. Kane Ditto Jr. and Betsy M. Ditto, BA'69
Robert G. Johnson, BA'66
Robert Y. Kopf Jr.
Matt B. Murfree III, BA'66
William N. Ozier, BA'66, and Ann Hotchkiss Lewis Ozier, BA'67
R. Keith Thomas, BA'66
James Howard Wildman, BA'62
1970
E. Lawrence Barcella Jr. and Mary L. Barcella, BA'70
Ronald M. Hanson
Gary D. Lander
Kenneth R. Masterson
John B. McCracken
Edward L. Turner III, BA'66, and Mary Lee Hunter Turner, BA'67
1971
Barton T. Jones
Michel G. Kaplan, BA'68, and Rita E. Kaplan, BS'78, MEd'89
William B. King Jr. and Robin Cypert King
Roger W. Moister Jr., BA'67
Kirby Sevier
John P. Sprague
John A. Stemmler, BA'68, and Marsha M. Stemmler, BA'69
C. Roger Vinson
1972
Lawrence R. Ahern III, BA'69
John A. Chandler
Ronald I. Feldman, BA'69, and Dana K. Feldman, BA'69
Jon C. Heaton
Gordon James III
R. Anthony Orsbon
John W. Potter
John H. Roe Jr.
Joseph H. Torrence
Ross A. Unruh
Edwin E. Wallis Jr., BA'69, and Elizabeth B. Wallis, BSN'70
John P. Williams
Edward M. Yarbrough
1973
Jan W. Baran
John S. Bryant and Brenda M. Bryant
G. Rhea Bucy, BA'70, and Carole Stanford Bucy, MA'72, PhD'02
Ben L. Cundiff, BE'70
Martin C. Davis and Rebecca J. Davis
John C. Fennebresque
Richard K. Greenstein
Logan M. Hassig
James C. Mahan
Jackson W. Moore
G. Frank Quesada
G. Van Velsor Wolf Jr.
1974
H. Lee Barfield II, BA'68, and Mary Frist Barfield, BS'68
D. Gregory Barker and Sherry W. Barker, BA'71
David A. Boillot
James W. Coupe
William A. Erwin
Donna K. Fisher
Kenneth U. Jordan
James G. Martin III, BA'69
Charles E. Michaels
John H. Parker Jr.
Michael S. Peek
Jon D. Ross and Cathern Armstong Ross
William H. Schwarzschild III
Alan K. Zeigler
1975
Robert M. Beck Jr., BA'71
Paul A. Howell Jr.
Edward N. Perry and Cynthia W. Wood
Jackson N. Steele
Curtis R. Welling
1976
L. H. Armistead III
C. Dewees Berry IV, BA'73, and Katherine Davis Berry, BSN'75
Craig V. Gabbert and Kay Cooper Gabbert
Michael E. Goldstein, BA'73, and Sharon Pepper Goldstein, BA'74
Harry H. Harkins Jr.
M. Samuel Jones III
Joseph Al Latham Jr.
Ellen Bradford Lea, BA'73, and John Willis Lea IV, BE'73, MD'77
Susan Emery McGannon
Stephen Peters
Keith B. Simmons
Matthew J. Sweeney III and Judith H. Sweeney, BSN'70, MSN'75
Aleta Arthur Trauger, MAT'72
Robert D. Tuke
Richard F. Warren Jr.
1977
Elisabeth Stewart DeLargy, BA'72, and Jeffrey T. DeLargy, BE'74, MS'78
Walter Thomas Eccard and Joan Elizabeth Eccard
David C. Horn
Harry D. Lewis
Timothy Collins Maguire
William R. O'Bryan Jr.
Mitchell M. Purvis
David G. Russell
Robert L. Sullivan, BA'74, and Catherine Cate Sullivan
Shepherd D. Tate, BA'74
Rodger Wheaton
1978
Charles L. Jarik
James H. Lokey Jr.
William T. Luedke and Carolyn Barefield Luedke
Deborah W. Malone
Judith A. Powell
Jane B. Stranch, BA'75
George M. Taylor III
Paul E. Tellier and Phyllis K. Fong
1979
Cornelia A. Clark, BA'71
J. Chase Cole
Alan W. Duncan
Robert D. Eckinger and Maibeth J. Porter, JD'80
Kevin B. Getzendanner
William A. Holby, BA'76, and Stephanie B. Holby, BSN'76
James S. Hutchinson and Lucy Heming Hutchinson, MA'79
Susan Laurie Kay
Clinton Welsh Lane III and Shelley Beth O'Neill
James D. Spratt Jr., BA'76
J. Thomas Trent Jr. and Laura N. Trent, BS'75, BSN'77
Leigh Walton
1980
Patrick L. Alexander, BA'77, and Mary Alexander , BA'77
Andrew Bor
Maureen Demarest Murray
Maibeth J. Porter and Robert D. Eckinger, JD'79
James S. Tate Jr., BA'76, and Anne M. Tate, BA'77
Charles D. Vaughn
1981
Ben C. Adams Jr. and Katherine Bell Adams, BA'78
Steven Lee Berson
C. Dewey Branstetter Jr., BA'78, and Julia H. Branstetter, BS'82, MEd'84
James R. Browne
John Joseph Cross III and Meredith Brinegar Cross, JD'82
Michael L. Dagley and Janet Rosemary Dagley, MBA'98
Richard Alan Engle, BA'77
Arthur George Kentros
Raymond Edouard LaDriere II and Anne P. LaDriere
William Daniel Leader Jr., BA'74
James B. Lootens and Sara Clark Lootens, BA'81
Anthony J. McFarland
Robert M. Steele and Betty K. Steele
Jane Elizabeth Wilson
1982
David Allen Beyer and Sheila O. Beyer
William F. Carpenter III, BA'76, and Mary Truman W. Carpenter, BSN'80, MSN'87
Meredith Brinegar Cross and John Joseph Cross III, JD'81
Jay David Grushkin
James Dean Hagelgans
John Mann Johnson
Janet Ann Neuharth
David Michael Smith
Bernard Taylor
Frank Mitchell Walker Jr. and Julie Caldwell Walker, JD'99
1983
Marcia Rosen Gettinger and Matthew Gettinger, JD'84
Robert C. Goodrich Jr. and Sally T. Goodrich
Charles Robert Mandly Jr.
James L. Priester
Craig Louis Weinstock
1984
H. Scott Allen
Matthew Gettinger and Marcia Rosen Gettinger, JD'83
Ann Paton Goodman
Jay Sanford Kramer, MBA'84
D. Blaine Sanders and Ann Morgan Sanders, BA'79
Lisa Welch Silbar
Earle R. Taylor III
Overton Thompson III
1985
Katherine Simpson Allen
Cheri Lane Bowes
Kevin M. Doherty
John Stevens Dowds and Jana Clanton Dowds, JD'87
Sara J. Finley
Ellen Adelle Friedman
William James Holley II
Stephanie Lea Johnson
Alan K. MacDonald and Joyce Marie Green MacDonald, MA'83, PhD'89
Michael Dale McKibben and Laura Harrell McKibben
1986
David Lee Eades
Timothy K. Garrett
Richard Riley Hays
Karen Ann Reardon
Cynthia Young Reisz, BA'80
Brooks Spencer Thayer, MBA'86
1987
Scott R. Bernhart, MBA'87
Jana Clanton Dowds and John Stevens Dowds, JD'85
Martha Reddy Lehman
Stephen Weldon Lemon
Mark J. Ruehlmann
Daniel M. Wilson
1988
Allen Bernard Hank
Robert Paul Johnson
Marcia Mallory McMurray
Bennett Leonard Ross and Alyson Coleen Moore Ross, BSN'87, MSN'89
Sloan Schickler
Kathleen Michelle Whalen
Ann Wilson Wilczynski
1989
Howard Henry Lamar III, BA'83, and Elizabeth Urquhart Bass Lamar, MEd'94
John Francis Marsh
Tracy A. Powell
Lawrence Allen Vranka Jr.
Jeannette Warner-Goldstein, BA'82
Matthew Adam White and Keri Mccormick White, BA'88
1990
Gregory John Aceto
William H. Brooks
Stephen Matthew LaMastra and Anne Maher LaMastra, JD'91
1991
Linda R. Koon, BA'68
Anne Maher LaMastra and Stephen Matthew LaMastra, JD'90
Todd Michael Lyons and Holly B. Lyons, BA'88
Mary Jane Miller
R. Clay Milling II, BA'88, and Jayne Ann Milling, BS'88
1992
Martin S. Brown Jr. and Cathy Stewart Brown, BA'86, MBA'90
John C. Herman
Patrick Joseph Paul
Jane Lamberti Sams
Benjamin James Vernia
Andrea J. Wilkes
1993
Troy Allen Fuhrman, BA'90, and Catherine Gibbs Fuhrman, BS'91
John Williams Rose
Jonathan Allen Shayne and Ann Meador Shayne
Jessalyn H. Zeigler
1994
David C. Buck and Kristen Kors Buck, BA'91
Paula Fernandez Lutes
Michael Scott Moschel
Gregory Lawrence Wilson and Lisa Caroline Wilson
1995
Aubrey B. Harwell III, BA'92
1996
Walter Rodney Burkley III
Richard S. Zembek
1997
Matthew Michael Curley
Albert Hamilton Gordon II, BA'93
Steven L. Lane and Tracey Anne Hardin
Kevin Manget Lyman and Jennifer McCoy Lyman, MD'97
1998
Daniel Allen Brooks
Gerard A. Trippitelli, BA'95, and Theresa P. Yutadco
1999
Julie Caldwell Walker and Frank Mitchell Walker Jr., JD'82
James McCord Zimmerman, BA'96
2000
Craig Tolliver and Sheri Joy Tolliver
2002
Elizabeth McIntyre
2003
Peng Li
William James Tuttle
2004
Jinwei Zhang
2006
Frederick David Taylor Arens
2007
Jillean Marie Dubatowka
Hampton Howell Long
Craig Andrew Max IV

$1,000 - $2,499 Friends (non-law alumni)

Top of Page