Founders Circle

Barristers $1,000 - $2,499

Donors by Law Class Year

1948
Norman C. Frost, BA'43
Wilson Sims and Linda Sims
1949
Cecil D. Branstetter and Charlotte C. Branstetter
Robert E. Cooper and Catherine K. Cooper, JD'49
1950
Seth B. McGaughran
1951
Mark C. Hicks Jr.
1952
Douglas M. Fisher, BA'50, and Julie Fisher
Frank S. King Jr., BA'49, and Sheila G. King
1953
F. Clay Bailey Jr.
John Y. Powers, BA'51, and Barbara M. Powers
Raymond C. Whiteaker, BA'51
1954
John S. Beasley II, BA'52, and Allison T. Beasley, BA'55
1955
Harris A. Gilbert
1956
Benjamin C. Cubbage Jr., BA'50, and Dolores T. Cubbage
Vaden M. Lackey Jr.
Hugh J. Morgan Jr. and Ann W. Morgan, BA'52
Kent Sandidge III, BA'52, and Paula Conaway Sandidge
Thomas J. Trimble
1957
George E. Barrett
Elmer L. Cooke
James S. Gilliland, BA'55, and Lucia Flowers Gilliland, BA'59
Arnold S. Schickler, BA'55
Daniel P. Self Jr.
1959
Richard D. Bird, BA'54, and Cherry C. Bird
Kenneth L. Roberts, BA'54, and Delphine Sloan Roberts
Robert H. Weaver
1960
W. Harold Bigham and Carol A. Bigham
Ben F. Loeb Jr., BA'55
Patrick Henry Mann Jr., BA'58, and Ann Rule Mann, BA'60
Gilbert S. Merritt Jr.
1961
Thomas S. Woodroof, BA'56
1962
Charles M. Corn
Harvey Wingo, MA'60, and Carolyn Harwood Wingo, MAT'60
1963
Vincent K. Hubbard, BA'60
William H. Lassiter Jr., BA'60, and Susan Lassiter
1964
Robert W. Ashton
Ray B. Buckberry Jr.
E. Ralph Cotham IV, BA'62
Harry L. Fancher
Jack R. Hlustik
James Timothy White
William C. Wilson
1965
Frank M. Resnek
Jerald H. Sklar and Louise K. Sklar, BSN'64
1966
Robert S. Brandt and Anne M. Brandt, BA'66
Jeff Carr and Anne O. Carr
James H. Hancock
Thomas O. Helton
1967
Thomas G. Bost and Sheila K. Bost, BS'67, MS'69
George V. Crawford Jr., BA'62, and Linda Crawford
William A. Fenwick and Elwanda Decker Fenwick
James H. Harris III and Leslie R. Boone, MA'76
Anna Fox Hinds
John R. MacLean
Thomas W. Moore
Charles J. Pitman
William Bradford Reynolds
1968
Curry First
Steven Warner Golann and Jan Fullgraf Golann
1969
Carlton R. Asher Jr. and Florence White Asher, BA'65, MLS'67
Timothy B. Barnard
Robert W. Brundige Jr.
J. Thomas Caskey
Fred Collins and Mary Moore Collins
Joseph G. Davis Jr.
J. Kane Ditto Jr. and Betsy M. Ditto, BA'69
Robert Y. Kopf Jr.
Matt B. Murfree III, BA'66, and Katherine D. Murfree
William N. Ozier, BA'66, and Ann Hotchkiss Lewis Ozier, BA'67
R. Keith Thomas, BA'66
Joseph S. Von Kaenel
1970
Rita Sanders Geier
Ronald M. Hanson
Kenneth R. Masterson
William L. Rikard Jr.
1971
David B. Dawson and Virginia Dawson
Michel G. Kaplan, BA'68, and Rita E. Kaplan, BS'78, MEd'89
William B. King Jr. and Robin Cypert King
Joseph C. McCarty III
Roger W. Moister Jr., BA'67
Kirby Sevier
John P. Sprague
John A. Stemmler, BA'68, and Marsha M. Stemmler, BA'69
C. Roger Vinson
1972
Lawrence R. Ahern III, BA'69, and Karen Cole Ahern
Thomas R. Buckner and Karen W. Buckner, BA'71
Jack W. Burtch Jr. and Susan T. Burtch
Ronald I. Feldman, BA'69, Dana K. Feldman, BA'69
Jon C. Heaton
Richard K. Hines V
Paul M. Kurtz, BA'68, and Carol Porter Kurtz, BS'71
R. Frank Murphy II and Mary Jo Murphy
John W. Potter
John H. Roe Jr. and Jane Buchi Roe
Joseph H. Torrence and Ellen C. Torrence
Ross A. Unruh
John P. Williams
Donald Chance Mark and Jane Carlyle Mark, BA'69
1973
Jan W. Baran
John S. Bryant and Brenda M. Bryant
G. Rhea Bucy, BA'70, and Carole Stanford Bucy, MA'72, PhD'02
Ben L. Cundiff, BE'70, and Janine M. Cundiff
Martin C. Davis and Rebecca J. Davis
John C. Fennebresque
Logan M. Hassig
James C. Mahan
Jackson W. Moore and Elizabeth W. Moore
G. Frank Quesada
William M. Radcliffe III
1974
D. Gregory Barker and Sherry W. Barker, BA'71
Nader Baydoun
David A. Boillot
C. Edward Dobbs and J. Elisabeth Dobbs
William A. Erwin
Douglas M. Felchlin
Donna K. Fisher
Frank B. Gibson Jr.
James G. Martin III, BA'69
David F. Menz
Charles E. Michaels
Van Oliver, BA'71, and Ann M. Oliver, BA'71
John H. Parker Jr. and Anne Barnett Parker
Michael S. Peek and Trisha Peek
William H. Schwarzschild III
Alan K. Zeigler
1975
William P. Aiken Jr.
Robert M. Beck Jr., BA'71
Jasper A. Cragwall Jr.
Steven F. Freudenthal
Paul A. Howell Jr. and Charlette F. Howell
Eve Biskind Klothen and Kenneth L. Klothen
Edward N. Perry and Cynthia W. Wood
Haynes R. Roberts and Betsy Painter Roberts
Jackson N. Steele
Curtis R. Welling and Katharine A. Hutchins Welling
1976
L. H. Armistead III
C. Dewees Berry IV, BA'73, and Katherine Davis Berry, BSN'75
James C. Cifelli
Craig V. Gabbert and Kay Cooper Gabbert
Michael E. Goldstein, BA'73, and Sharon Pepper Goldstein, BA'74
Wiley Johnson Jr.
M. Samuel Jones III
Joseph Al Latham Jr.
Ellen Bradford Lea, BA'73, and John Willis Lea, BE'73, MD'77
Susan Emery McGannon
Keith B. Simmons and Kay Snyder Simmons
Matthew J. Sweeney III and Judith H. Sweeney, BSN'70, MSN'75
Aleta Arthur Trauger, MAT'72, and Byron R. Trauger
Robert D. Tuke and Susan C. Tuke
Richard F. Warren Jr.
1977
Robert D. Butters
Walter Thomas Eccard and Joan Elizabeth Eccard
David C. Horn
Michael S. Kestner and Donna S. Kestner
C. Jedson Nau
William R. O'Bryan Jr. and Karen Sue O'Bryan
Mitchell M. Purvis
Robert L. Sullivan, BA'74, and Catherine Cate Sullivan
Shepherd D. Tate, BA'74, and Sandy W. Tate
1978
Alexander B. Buchanan, BA'75, and Ann P. Buchanan
James W. Cuminale
Steven W. Feldman and Gayla B. Feldman
Paul E. Tellier and Phyllis K. Fong, JD'78
Susan Short Jones and Roland L. Jones
Deborah W. Malone
Brooke Hume Pendleton
Judith A. Powell
Jeffrey L. Riback
Steven B. Starr, BA'75, and Gwen Starr
Jane B. Stranch, BA'75, and James G. Stranch
A. Alexander Taylor II and Susan Shulman Taylor
George M. Taylor III
1979
Cornelia A. Clark, BA'71
J. Chase Cole
Alan W. Duncan and Pam DeAngelis Duncan
Kevin B. Getzendanner
William A. Holby, BA'76, and Stephanie Beavers Holby, BSN'76
James S. Hutchinson and Lucy Heming Hutchinson, MA'79
David Bennett Jones
Susan Laurie Kay and Preston Stein
James D. Spratt Jr., BA'76
J. Thomas Trent Jr. and Laura N. Trent, BS'75, BSN'77
Leigh Walton
1980
Andrew Bor
Mark W. Cochran
Roy Brasfield Herron, MDiv'80, and Nancy Carol Miller-Herron, JD'83, MDiv'83
Maureen Demarest Murray and Douglas C. Murray
Laurence Mitchell Papel and Elizabeth Downing Papel
James S. Tate Jr., BA'76, and Anne M. Tate, BA'77
Charles D. Vaughn
1981
C. Dewey Branstetter Jr., BA'78, and Julia H. Branstetter, BS'82, MEd'84
James R. Browne
Michael L. Dagley and Janet Rosemary Dagley, MBA'98
Andrew V. DePaul
Richard Alan Engle, BA'77
Anthony J. McFarland and Mary Jane McFarland
Robert M. Steele and Betty K. Steele
Jane Elizabeth Wilson and Stephen E. Wells
Ben C. Adams and Katherine Bell Adams, BA'78
James B. Lootens and Sara Clark Lootens, BA'81
1982
David Allen Beyer and Sheila O. Beyer
Robert Glenn Brody
William F. Carpenter III, BA'76, and Mary Truman W. Carpenter, BSN'80, MSN'87
Jay David Grushkin
James Dean Hagelgans
John Mann Johnson
Frank Mitchell Walker Jr. and Julie Caldwell Walker, JD'99
Bill Norton, BA'75, and Sallie King Norton, BA'75
1983
Jo Ann Biggs
Marcia Rosen Gettinger and Matthew Gettinger, JD'84
Robert C. Goodrich Jr. and Sally T. Goodrich
Nancy Carol Miller-Herron, MDiv'83, and Roy Brasfield Herron, JD'80, MDiv'80
Charles Robert Mandly Jr.
Craig Louis Weinstock and Holly A. Weinstock
1984
Matthew Gettinger and Marcia Rosen Gettinger, JD'83
Ann Paton Goodman
Jay Sanford Kramer, MBA'84
Lisa Welch Silbar
Leslie Dale Simmons II
Earle R. Taylor III
Overton Thompson III and Robin Jones Thompson
1985
Cheri Lane Bowes
John Stevens Dowds and Jana Clanton Dowds, JD'87
William James Holley II
Alan K. MacDonald and Joyce Marie Green MacDonald, MA'83, PhD'89
Mark Alan Phariss
J. Michael Harley and Elizabeth Keil Harley, BS'83, MS'85
1986
Timothy K. Garrett
Linda L. Kotis and Frederic Mitchell Katz
Karen Ann Reardon
Brooks Spencer Thayer, MBA'86
1987
Scott R. Bernhart, MBA'87
Jana Clanton Dowds and John Stevens Dowds, JD'85
Martha Reddy Lehman and Daniel E. Lehman
Stephen Weldon Lemon
Marc E. Overlock, MDiv'87, and Wendy Ray Overlock
Mark J. Ruehlmann
G. Scott Thompson and Patricia McHugh Thompson, JD'87
Daniel M. Wilson
1988
Dave C. Bromund
Allen Bernard Hank
Robert Paul Johnson
Carla Lingle Lovell
Kelly Bernard Mathis
Marcia Mallory McMurray
Bennett Leonard Ross and Alyson Coleen Moore Ross, BSN'87, MSN'89
Sloan Schickler
Ann Wilson Wilczynski
1989
Richard Edson Fee
Howard Henry Lamar III, BA'83, and Elizabeth Urquhart Bass Lamar, MEd'94
John Francis Marsh
Tracy A. Powell and Deanna L. Drewry
Jennifer Grace Redmond and Daniel G. Dougherty
Lawrence Allen Vranka Jr.
Jeannette Warner-Goldstein, BA'82
1990
Gregory John Aceto
Rene I. Augustine and Mark S. Alarie
Mark Alan Behrens
William H. Brooks
David Paul Damus
J. Walker Stites III, MBA'90, and Alice Stites
Debra Chini Sullivan
Chad S. Wachter
1991
Gregory Neal Bressler
Asbed Bernard Guekguezian
Steven Edward Herz
Todd Michael Lyons and Holly B. Lyons, BA'88
Michael Owen McCarthy III and Jennifer D. McCarthy
Mary Jane Miller
R. Clay Milling II, BA'88, and Jayne Ann Milling, BS'88
Mark D. Schein
1992
Patrick Joseph Paul
Benjamin James Vernia
Martin S. Brown and Cathy Stewart Brown, BA'86, MBA'90
1993
David K. Bissinger and Laura Megan Bissinger
Troy Allen Fuhrman, BA'90, and Catherine Gibbs Fuhrman, BS'91
David Andrews Rutter and Julie Rutter
Jonathan Allen Shayne and Ann Meador Shayne
Jessalyn H. Zeigler
1994
Michael Scott Moschel
Mary McNeil Schoeffler, BA'90
Dana Brown Shaffer and Deon Kirk Shaffer
Gregory Lawrence Wilson and Lisa Caroline Wilson
1995
Christopher V. Angioletti
Jiyul Yoo
1996
Jason Schian Conti and Kristina Conti
1997
Matthew Michael Curley and Shawn M. Curley
Ann Vandevelde Tabor, BA'92
Kevin Manget Lyman and Jennifer McCoy Lyman, MD'97
1998
Daniel Allen Brooks
Gerard A. Trippitelli, BA'95, and Theresa P. Yutadco
1999
Robert Colby Milton III, MBA'99
Ryan David Thomas and Wendy P. Thomas
Julie Caldwell Walker and Frank Mitchell Walker Jr., JD'82
Michael Leland Walton
2000
Andrzej Jan Burba and Molly Elizabeth Burba, BA'99
Timothy Gage Harvey, BA'95, and Jennifer Harvey
2003
Sabrina Rose-Smith
William James Tuttle
2004
Jinwei Zhang
2005
Walker Alan Starling and Emma Starling
2006
Frederick David Taylor Arens
Matthew Ryan McCarthy and Judith Alexandra McCarthy
2007
Taylor Steven Hammond and Lauren Loew, JD'07
2009
Matthew Hardwick Blumenstein

Friends (non-law alumni)

Top of page
Top of Page